Get Adobe Flash player

Bartne to mała miejscowość Beskidu Niskiego otoczona Magurskim Parkiem Narodowym i obszarem "Natura 2000". Jadąc od Gorlic w kierunku Konieczna jest skręt w Ropicy Górnej w lewo na Bartne. Wieś można podzielić na dwie części, jedna położona jest w dolinie, a druga
na wzniesieniach. Dookoła otoczona jest lasami. Nasze gospodarstwo położone jest na wysokości 450 mnpm.

Niegdyś okoliczne tereny były głównie zamieszkiwane przez Łemków. Na wiosnę 1947r. przystąpiono do akcji „Wisła” i przymusowo wysiedlono ludność Łemkowską na ziemie odzyskane. Na dzień dzisiejszy Bartne to jedna z nielicznych polskich wsi w większości zamieszkała przez Łemków.

Cechą charakterystyczną dla Bartnego są kamienne krzyże i kapliczki przy drodze (w większości dzieła tutejszych kamieniarzy), drewniane zabytkowe cerkwie, grecko-katolicka i prawosławna. Zachowały się również drewniane chaty, spichlerze i kamienne piwnice.

Dom "Pod Kornutami" leży blisko szlaków turystycznych, dobrze oznakowanych, a jednym z ciekawszych jest szlak który prowadzi na „Kornuty” (rezerwat geologiczno-przyrodniczy). Nasze gospodarstwo przyjęło jego nazwę.

Bartne to wieś o szczególnym uroku, z dala od zgiełku i hałasu. Łatwo tutaj trafić (w razie problemów możesz liczyć na nas ;-) ).

Gospodarstwa agroturystyczne zapewniają relaksacyjny wypoczynek na łonie natury, coś dla ucha, oka i podniebienia. Przy ognisku słychać Łemkowskie pieśni, wokół piękna dziewicza przyroda, a jeśli zechcesz, możesz skosztować naszej kuchni. Czy coś więcej można chcieć?

Przyjedź do nas, serdecznie zapraszamy!


Linki:
Rezerwat przyrody Kornuty
Magurski Park Narodowy
Beskid Niski
Bartne